Pes mení srsť. Pomoc! Ako zredukovať chlpaté bonusy na kobercoch, nábytku, či oblečení?

Autor: Ivana Světlíková | 29.3.2017 o 13:32 | Karma článku: 2,77 | Prečítané:  1430x

Chlpy všade, kde sa pozriete. Zhluky srsti v rohoch, pozapichovaná srsť v sedačke. Toto verne poznajú majitelia štvornohých lások. Čo všetko vplýva na kvalitu srsti psov?

       Áno, áno...zase tu máme obdobie jari, ktorá so sebou, okrem krásnych vecí, prináša aj obmenu srsti u psov. Na úvod je dobré podotknúť, že ak máte psíka, ktorý nemá srsť, ale vlas, patríte v tejto problematike k tým šťastnejším majiteľom. Psy, ktoré majú vlasovú štruktúru nepĺznu, teda aspoň nie v takej miere ako je to u psov, ktorý majú srsť. A pre tých majiteľov, ktorí sa pĺznutiu svojich psov nevyhnú tu máme par tipov, ako tomu predchádzať.

Populárne, "neplznúce" plemená, ktoré majú vlas:

  • Yorkshirský teriér 
  • Pudel
  • Bišón
  • Maltézsky psík

 

            Psy obmieňajú srsť dvakrát ročne, ale mnoho majiteľov potvrdí, že ak držia psíka vo vnútri tak pĺzne celoročne. Samozrejme v období jari a jesene ešte intenzívnejšie. Tomuto faktu sa nevyhneme, či chceme, alebo nie, pes jednoducho srsť meniť bude, pretože je to prirodzený fyziologický proces. Ide o výmenu starej, odumretej srsti za novú. Pomôcť mu však môžeme a to hneď niekoľkými spôsobmi, ktoré si bližšie rozoberieme. Kvalitné krmivo, česanie, vitamínové produkty, doplnky stravy a kozmetické prípravky.

Krmivo

     Tu platí jasné pravidlo. Kvalitná strava = kvalitná srsť. To čím psa kŕmite a aké kvalitné je krmivo, uvidíte na kvalite jeho srsti. Odzrkadlí sa to v kvalite štruktúry srsti, lesku, farbe ale aj pĺznutí. Ak si myslíte, že krmivo, ktoré kúpite v hypermarkete, v pomere ceny 8 € za 10 kg vrece granúl je tou správnou voľbou, pretože nadpis "plnohodnotné krmivo pre psov" vás presvedčil o kvalite - hlboko sa mýlite. Tieto krmivá sú absolútne nevhodné, nespĺňajú ani základné požiadavky na zdravý vývoj psa, nie to ešte na požiadavku kvalitnej srsti. O skloňovaní kvality psích granúl sa začíname baviť pri prémiovej (premium) rade psích krmív. Tie zvyknú obsahovať už aj istý podiel mäsa (väčšinou kuracie) a pridané sú zložky - rybí olej, lososový olej, pivovarské kvasnice, biotín, alebo iné oleje (na trhu obrovské množstvo granúl od rôznych značiek a s odlišným zložením). Nasleduje rada superprémiová (superpremium), v tejto rade sa už dá vybrať väčšinou z viacerých druhov mäsa: lososových, jahňacích, divinových a kačacích granúl, ale na trhu nájdeme aj granule zo zajaca, dokonca z klokana. Superprémiová rada už zaručene obsahuje zložku, ktorá sa zameriava na zlepšenie kvality srsti psa. Tak ako aj pri prémiovej rade, sú to rôzne oleje a iné vyššie vymenované zložky. Táto rada už neobsahuje obilniny, čo sa považuje za veľké plus, pretože si ju môžu dopriať aj psy - alergici. Hypoalergénna rada nie je určená výhradne len pre alergikov, túto vyššiu kvalitu krmiva určite ocení každý pes, aj majiteľ, pretože kŕmením kvalitnej stravy sa vytvára prevencia voči vzniku rôznych problémov, či už so spomínanou kvalitou srsti, trávením, alergiami, oslabeniu pohybového aparátu, imunity a pod. Na trhu existuje mnoho výrobcov granulovaných krmív, od rôznych značiek, kde si určite nájdete pre toho svojho psíka granule ako keby "šité na mieru". Odporúčam nechať si poradiť v kvalifikovaných predajniach chovateľských potrieb. Pri výbere krmiva treba zohľadniť:

  • vek psa (šteňa, dospelý pes, pes senior),
  • veľkosť psa v dospelosti (malý, stredný, veľký, obrie plemená), 
  • zátaž psa (bez aktivity, pes v pracovnej záťaži, v rekonvalescencia, gravidná a kojacia suka),
  • kastrácia, sterilizácia (po tomto zákroku sa menia nároky psov v strave),
  • zdravotné problémy (citlivé trávenie, problémy so srsťou, nadúvanie, obezita, alergie, ochorenia srdca, ochorenia pohybového aparátu), 
  • plemeno (existujú granule, ktoré sú určené priamo pre konkrétne plemená)....

      Za veľmi dôležitý fakt považujeme to, že aj keď zmeníte psovi stravu na kvalitnú, na vzhľade jeho srsti sa to začne odrážať až po prvých troch - štyroch týždňov!! Preto nezúfajte, vytrvalosť a efekt sa určite dostaví. Ak sa kvalita srsti nezlepší, prípadne pes trpí miestami, kde srsť nerastie vôbec, alebo má kožné problémy, šupiny a podobne, vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára.

      Česanie

     Áno. Jeden z najefektívnejších spôsobov ako zredukovať pĺznutie psa. Ale ako česať? Od kedy? A hlavne čím? Zvykať psa na česanie treba hneď od mala, najideálnejšie od prvých chvíľ, od kedy si psíka prinesiete. Je to dôležitý návyk, ktorý si musí pes osvojiť. Česanie u šteňaťa nemusí trvať dlho, ide o to, aby si pes zvykol na manipuláciu s ním, na kefu, hrebeň, rukavicu a získal tak návyk, ktorý bude potrebné opakovať celý život. Používame kefy, ktoré nemajú príliš ostré hroty, netlačíme silno a češeme v smere rastu srsti psa. Nevynechávame ani hlavu. Labky, brucho a hlava môžu byť citlivejšie ako iné časti tela psa, ale netreba ustúpiť, česanie treba dokončiť. Šteňa počas úpravy chválime, prípadne odmeňujeme, aby si podmienilo, že to nie je nič strašné. Šteňa nesmie mať z česania traumu, snažte vždy dbať nato, aby bolo odmenené. 

       Podľa typu srsti zvolíme vhodný hrebeň, kefu, rotačný hrebeň, rukavicu, či trimovací hrebeň. Na trhu je veľké množstvo produktov, z ktorých je možnosť vybrať si. Moje osobné skúsenosti s česaním sú s krátkou srsťou ( typ - jack russel), krátkosrstý s podsadou (typ - nemecký a belgický ovčiak) a polodlhosrstá (typ - border kólia).

    U krátkosrstých psov typu jack russel som zvolila najefektívnejší typ hrebeňa - trimovací nadstavec, známy pod typom - furminátor. V predaji je mnoho značiek, ktoré ponúkajú obdobný produkt. Hlavy sú rôzne dlhé, záleží od veľkosti psa. Tento produkt - furminátor, patrí k svetovej jednotke. 

      U psov s podsadou a polodlhosrstých sa furminátor tiež výborne osvedčil, stačí len zvoliť len správnu veľkosť hlavice. Používam v kombinácii s hrebeňom, ktorý má rotačné hroty. Hroty pekne povyťahujú starú - odumretú srsť. Psy sa tvárili celkom spokojne.

       Ceny produktov v chovateľský potrebách sú rôzne, záleží na značke aj kvalite produktu. Originál Furminátor sa cenovo pohybuje okolo 15€, jeho napodobeniny kúpite od 9€. Rotujúce hrebene okolo 7€. Kefy okolo 5-8 €. Pomôcky na úpravu srsti sú mnohé, srsť sa samozrejme dá upraviť aj nožnicami. To by som odporúčala zveriť do rúk profesionála - existujú psie salóny, kde sa Vám o srsť psíka odborne postarajú. 

Vitamínové produkty a doplnky stravy

      Tiež je z čoho vyberať. Ako obľúbené doplnky stravy sú často používané oleje. Rybí olej a lososový olej býva zväčša obsiahnutý v kvalitnejších radách krmiva. Dá sa však kúpiť aj sólo. Čím väčšie balenie, tým výhodnejšia cena - 1 liter lososového oleja sa dá kúpiť za cca 18 €, pričom denná dávka sa odlišuje od hmotnosti psa. Pre príklad dávkovania uvediem - 8 ml denne / 20 kg psa, táto dávka je orientačná. Treba sa riadiť písomnou informáciou na konkrétnom produkte. Tento olej má mnoho pozitívnych účinkov-  skvalitňuje kvalitu srsti psa - tým redukuje pĺznutie, zmierňuje alergické reakcie, svrbenie kože, zlepšuje pigmentáciu, pozitívne vplýva na výstavbu mozgových štruktúr, sietnicu oka a u súk zvyšuje reprodukciu. Hotový zázrak. Ale pozor, ryby, z ktorých sa vyrába olej môžu mať v tele vyšší výskyt pomeru ortuti, preto si treba dať pozor na kvalitu oleja, ktorý kupujete. Myslím si, že tu platí zásada, všetkého s mierou. Preto som za podávanie lososového oleja, ale nie celoročne. Môjmu psovi navyše veľmi chutí, čo možno ocenia majitelia vyberavých psov. Dávkujem ho stlačením pumpičky do suchého krmiva. 

     Na trhu existuje mnoho iných olejov, ktoré sa podávajú psom: slnečnicový, olivový, ľanový, púpalkový, dyňový a iné.

      Vitamínové produkty na trhu, ktoré sú určené na zlepšenie kvality srsti: biotín, biotín maxi (pre väčšie plemená), morské riasy, Roboran H, pivovarské kvasnice... Osobnú skúsenosť mám s produktom Kelp - z rady Natural Line z hnedej morskej riasy. Nielenže má dobré účinky na kvalitu  srsti, ale eliminuje zápach z papule psa, čo je nemalé plus. Tiež biotín v tabletovej forme je fajn.

Kozmetické prípravky 

     Šampóny, spreje, oleje. Záleží na kvalite, kde sa oplatí investovať do dobrého šampóna, ktorý nám uľahčí vyčesávanie, nepoškodí prirodzený maz pokožky u psa, nevyvolá alergické reakcie a ešte aj pekne vonia. Tieto všetky atribúty spĺňa celá rada kozmetických prípravkov pre psy. Pri výbere šampóna pozeráme na požiadavky psa, či má citlivú pokožku, aký má typ srsti, farbu srsti, či chceme šampón s balzamom a pod. Firma KW má celú radu produktov, ktoré dosahujú najvyššej kvality a vyberie si naozaj každý. Šampón je pritom silný koncentrát, ktorý je potrebné riediť, čiže vydrží dlho. My sme s užívaním tohto výrobku spokojný. Pri plemene border kólia používame Mandľový šampón, ktorý obsahuje mandľový olej a okrem toho, že nádherne vonia, pôsobí proti splsnateniu a statickej elektrine, čo ocenia najmä majitelia psov s hustou podsadou. 

     Dôležitý fakt je, či kupujete šampón pre šteňa, alebo dospelého psa. Šteniatka sú citlivé, neodporúča sa časté kúpanie so šampónom, ak už to je potrebné, treba zvoliť vhodný jemný šampón, ktorý je určený pre ne určený. Určite nepoužívať ľudské šampóny. Existujú tiež šampóny na na biele, čierne, hnedé plemená, podľa farby srsti. Rozdeľujú sa podľa typu srsti, s rôznymi olejmi. Mediciálny šampón je určený pre psov, ktorý majú problém s lupinami, alergiami, suchou pokožkou, alebo dokonca svrabom. Tento produkt naozaj pomáha. Ak však má váš psík prejavy alergie, okusovanie labiek, škrabanie uší, červená pokožka a iné, je potrebné zvoliť správne hypoalergénne krmivo (striktne dodržiavať kŕmenie iba týmto krmivom, alebo inýmy hypoalergennými produktmi) a následne zvoliť tento šampón.

     Macadamiový a norkový sprej vyživuje a uľahčuje rozčesávanie, srsti dodáva prekrásny lesk a vôňu. Znova by som odporúčala, nechajte si poradiť vo zverimexe, tam Vám podľa popisu typu srsti psíka a jeho špecifických potrieb odporučia šampón a kozmetické produkty, ktoré mu sadnú. 

      Na záver by som bola rada, ak by sa do diskusie v komentároch zapojili a pripojili svoje tipy a skúsenosti s výrobkami, produktmi, krmivom, či jednoducho overenými babskými radami všetci chovatelia psov. Samotnou kategóriou sú "barfisti", ktorí by, pevne verím, vedeli dobre poradiť, preto neváhajte a píšte. Ďakujem v mene nás všetkých, ktorým tieto riadky budú stáť za prečítanie.

 

 

          

      

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?